Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Login form
Main » 2009 » June » 26 » Predrag Krunić s Oldenburgom košarkaški prvak Njemačke
Predrag Krunić s Oldenburgom košarkaški prvak Njemačke
3:07 PM
Basketsi iz Oldenburga su u četvrtak navečer (25.06.) u prvom sudjelovanju u finalu u svojoj historiji, postali šampioni njemačke košarkaške lige. Ekipa trenera Predraga Krunića je pobijedila Telekom Bonn (71:70).

Ispred više od 3000 gledalaca u rasprodanoj areni u Oldenburgu, domaćini EWE Baskets su u zadnje četiri sekunde dramatičnu igru odlučili za sebe.

Ekipa 41-godišnjeg trenera Krunića je tako na prvom mjestu zamijenila prošlogodišnjeg šampiona, Albu iz Berlina. Berlinski klub je ove godine u polufinalu protiv Telekoma Bon (Bonn) morao da pakuje kofere i vrati se kući. Telekom Basketsima iz Bona je ovo bilo peto sudjelovanje u finalu košarkaške Bundeslige. Izgubljena utakmica protiv ekipe iz Oldenburga je Bonjanima bila veliko razočarenje, ne i prvo u nizu.

S druge strane, košarkaši iz Oldenburga su na domaćem terenu i u najvažnijoj igri sezone, mogli ostvariti pobjedu i izbjeći razočarenje.

Izvanredno stanje

Sat i po poslije pobjede nad Bonom, Predrag Krunić nije mogao da shvati šta se dešava. Još uvijek je na stotine obožavatelja Oldenburga slavilo u areni Oldenburga. Daleko ispred dvorane se moglo čuti: „Meistertrainer“ (trener šampiona). Tim pozivom se Predragu Kruniću fanovi zahvaljuju što je titulu prvaka donio u Oldenburg. Tako ni Predrag Krunić, koji inače uvijek ozbiljno i koncentrisano djeluje, nije mogao sakriti svoju radost. Nakon utakmice, koja je do zadnjih sekundi bila neizvjesna, trener EWE Basketsa je, uživajući u povicima iz gužve navijača, rekao: „Ovo je najveće što sam mogao uspjeti.“

Basketsi iz Bona su nakon 30-og minuta igre izgledali kao sigurni pobjednik, vodeći sa deset poena razlike (51:41) Oldenburg je shvatio da se treba više potruditi, ako želi da piše historiju. U narednim minutama su pokušavali učiniti sve kako bi izjednačili rezultat i preokrenuli ishod utakmice u svoju korist.

Preokret je stigao s Bosancem Markom Šćekićem, rođenim Zvorničaninom. On je uspio pet minuta prije kraja utakmice da izjednači rezultat (62:62). Kad je već sve ličilo na pobjedu Telekoma iz Bona, Džej Kel Foster (Je'Kel Foster) je četiri sekunde prije kraja postigao odlučujući bod razlike te je Oldenburg pobijedio sa 71:70.

Igrači Oldenburga odmah stupili u slavljeničku akciju

„Predrag je otac uspjeha. On je perfekcionista koji 26 sati na dan razmišlja o košarci“, pohvalio je oldenburškog trenera Herman Šiler (Hermann Schüller), menadžer Oldenburga.

Kratko vrijeme kasnije Krunić se glasno javlja na mobilni telefon: „Njemački šampion ovdje… sada ćemo da slavimo do petka uvečer.“

Igrači su poslije ove najave trenera odmah stupili u akciju: slavili su čitavu noć! Oldenburg je potonuo u izvanredno stanje.

Najbolji strijelac meča bio je Erl Džerod Roulend (Earl Jerrod Rowland) u dresu Telekoma sa 22 postignutih bodova. Od košarkaša domaćina najbolji je bio Riki Polding (Rickey Paulding) sa 20 bodova.

Ova sezona je na koncu za EWE Oldenburg predstavljala jednu veliku nagradu. EWE Baskets su se također prvi put kvalificirali za euro ligu.

Category: Sport | Views: 934 | Added by: Bojan | Rating: 0.0/0 |