Login form
Main » 2009 » June » 26 » Amerikanci u finalu, Španci u šoku
Amerikanci u finalu, Španci u šoku
3:08 PM
Reprezentacija SAD plasirala se u finale FIFA Kupa konfederacija u Južnoj Africi, pošto je u Blomfontejnu nanijela senzacionalan poraz evropskom prvaku Španiji - 2:0 (1:0)
Velika serija pobjeda španskih nogometaša je zaustavljena. Naime, do ovog susreta u Mangaungu su Španci imali čak 15 pobjeda zaredom. Isto tako, da su ostali neporaženi protiv Amerikanaca, postali bi novi rekorderi po broju susreta u kojima su ili slavili pobjedu ili odigrali remi. No, Amerikanci im takvo što nisu dopustili, pa tako 35 utakmica bez poraza ostaje aktualni rekord kojeg drže Španci od 2006. do 2009., te Brazilci od 1993. do 1995. godine.

Nogometaši SAD-a tako su ponovili ono što je uspjelo Rumunima 15. novembra 2006. godine kada su u prijateljskom susretu pobijedili Špance u gostima 1-0. Isto tako, Amerikanci su postigli Cassilasu dva pogotka, a posljednji kojima je to uspjelo bili su Grci koji su, također u prijateljskoj utakmici poraženi 2-3 (22. augusta 2007. godine).

Dobra igra Amerikanaca
Španija je bila bolja tokom polufinalnih 90 minuta, no Amerikanci su vješto koristili svoj prostor u napadu, te su se zasluženo probili u finale. Sjajno se u 27. minuti Altidore zagradio od svog čuvara, te je postigao prvi pogodak na utakmici, makar je Cassilas dodirnuo loptu, ali ju je samo odbio do stative, a ona se od nje odbila u mrežu. Kod drugog pogotka Pique i ostali odbrambeni igrači Španije su bili spori i neodlučni, a to je iskoristio Dempsey za 2-0 i rješenje pitanja pobjednika. Između toga je Španija propustila brojne prilike, ali su Villa, Torres i svi ostali uporno promašivali svoje šanse.

Category: Sport | Views: 886 | Added by: Bojan | Rating: 0.0/0 |